Idiopatická trombocytopenická purpura (ITP)

Idiopatická trombocytopenická purpura (ITP)

Idiopatická trombocytopenická purpura sa nazýva tiež imunitná trombocytopenická purpura. Jedná sa o nadmernú deštrukciu krvných doštičiek, kedy vznikajú problémy so zrážanlivosťou krvi.

Toto ochorenie postihuje aj deti aj dospelých. U detí sa často vyvinie idiopatická trombocytopenická purpura po prekonaní vírusovej infekcii a zvyčajne sa deti úplne zotavia z toho ochorenia bez akejkoľvek liečby. U dospelých je však toto ochorenie chronické.

Liečba idiopatickej trombocytopenickej purpury závisí na príznakoch a od množstva krvných doštičiek. Ak nemáte problémy s nadmerným krvácaním a počet krvných doštičiek nie je príliš nízky, liečba nie je zvyčajne nutná. Vážnejšie prípady ochorenia musia byť liečené liekmi alebo v kritických situáciách chirurgicky.

 

Príznaky idiopatickej trombocytopenickej purpury

ITP nemusí mať žiadne príznaky. Ak sa príznaky vyskytnú, patria sem:

 • jednoduchá tvorba modrín
 • nadmerná tvorba modrín
 • krvácanie do kože, ktoré sa prejaví vznikom veľkých červených škvŕn väčšinou na nohách
 • neobvykle silná menštruácia
 • spontánne krvácanie z nosa a ďasien
 • dlhšie krvácanie z rán
 • silné krvácanie počas operácie
 • krv v moči alebo stolici

 

Príčiny vzniku idiopatickej trombocytopenickej purpury

Presná príčina vzniku ITP nie je známa. Je však známe, že ľuďom s idiopatickou trombocytopenickou purpurou zlyháva imunitný systém a začína útočiť na krvné doštičky, akoby boli cudzie pre telo.

Protilátky produkované imunitným systémom označia krvné doštičky za cudzorodé a následne ich slezina odstráni zo systému. Výsledkom toho je menší počet cirkulujúcich doštičiek, ako je obvyklé.

 

Zdraví ľudia majú 150 000 až 450 000 krvných doštičiek na mikroliter v cirkulujúcej krvi. Dospelí a deti s ITP majú často počet krvných doštičiek pod 20 000 na mikroliter. Ak sa počet krvných doštičiek znižuje, riziko krvácania sa zvyšuje. Veľkým rizikom je, keď počet trombocytov klesne pod 10 000 na mikroliter, kedy môže dôjsť k vnútornému krvácaniu aj bez akéhokoľvek poranenia. U väčšiny detí s ITP sa porucha vyvinie po vírusovom ochorení, ako je napríklad chrípka alebo mumps.

 

Rizikové faktory vzniku idiopatickej trombocytopenickej purpury

ITP je pomerne časté ochorenie krvi a môže dôjsť u každého takmer v akomkoľvek veku, ale tieto faktory zvyšujú riziko:

Pohlavie

Ženy majú približne dvakrát väčšie riziko vzniku ITP ako muži.

Vek

ITP sa najčastejšie objavuje u ľudí, ktorí majú viac ako 60 rokov.

Vírusová infekcia

ITP sa rozvíja u detí, ktoré prekonali vírusové ochorenie, ako je napríklad mumps, osýpky alebo infekcie dýchacích ciest. U väčšiny detí ITP zmizne do dvoch až ôsmich týždňov.

 

Komplikácie spojené s idiopatickou trombocytopenickou purpurou

Najväčšie riziko spojené s idiopatickou trombocytopenickou purpurou je krvácanie, najmä krvácanie do mozgu, ktoré môže mať fatálne následky. Väčšie komplikácie však môžu vznikať pri liečbe kortikosteroidmi a po chirurgickom zásahu. V skutočnosti, práve liečebná terapia predstavuje viac závažné potenciálne riziká, ako samotná choroba.

Dlhodobé užívanie kortikosteroidov môže spôsobiť závažné nežiadúce účinky:

 • osteoporóza
 • katarakta
 • strata svalovej hmoty
 • zvýšené riziko infekcie
 • vysoká hladina cukru v krvi a aj diabetes

Pokiaľ nefunguje liečba kortikosteroidmi, môže sa odstrániť z tela slezina, ktorá ničí krvné doštičky.

 

Tehotenstvo a idiopatická trombocytopenická purpura

Tehotné ženy s miernou ITP majú zvyčajne normálne tehotenstvo a aj pôrod, aj keď protilátky pôsobia proti krvným doštičkám môžu prechádzať placentou a ovplyvniť krvné doštičky dieťaťa. V niektorých prípadoch sa stáva, že toto dieťa sa narodí s nízkym počtom krvných doštičiek. Ak sa takýto prípad vyskytne, dieťa bude taktiež pod lekárskym dohľadom. Za pár dní by sa mali krvné doštičky dieťaťa vrátiť do normálu, ak sa však hodnoty nezlepšia, zotavenie sa urýchli vhodnou liečbou.

 

Ošetrenie a lieky pri idiopatickej trombocytopenickej purpure

Cieľom liečby ITP je zaistenie bezpečného počtu krvných doštičiek a zabrániť komplikáciám.

Deti

U detí sa idiopatická trombocytopenická purpura nemusí skoro vôbec liečiť. 80% prípadov sa úplne uzdraví do šiestich mesiacov. Aj u detí, ktoré trpia chronickou ITP, môže nastať po niekoľkých rokoch uzdravenie.

Dospelí

Dospelí s miernou formou ITP nemusia podstupovať žiadnej liečbe, len chodia na pravidelné sledovanie hodnôt krvných doštičiek. Ale, ak sa po určitom čase hodnoty nezlepšia, môžu dospelí podstúpiť liečbu ITP. Liečba sa uskutočňuje formou liekov alebo chirurgicky (splenektómia).

Lieky

Kortikosteroidy

Chirurgia

Ak má človek ťažkú formu ITP a nepomáha liečba kortikosteroidmi, môže podstúpiť chirurgickému zákroku, teda k odstráneniu sleziny (splenektómia). Tak sa eliminuje hlavný zdroj ničenia krvných doštičiek v tele. Následne sa po niekoľkých týždňoch zlepší hodnota krvných doštičiek.

Núdzová liečba

Vo vzácnych prípadoch môže dôjsť k závažnemu krvácaniu spojenému s ITP. Ťažké krvácanie je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje neodkladnú lekársku pomoc. Pacientovi sa zavedie transfúzia krvných doštičiek, podajú sa mu kortikosteroidy a imunoglobulín.

 

Domáca liečba a životný štýl počas idiopatickej trombocytopenickej purpury

 • Vyhnite sa užívaniu liekov, ktoré znižujú počet krvných doštičiek (aspirín, ibuprofén, ktoré môžu negatívne ovplyvniť funkciu krvných doštičiek)
 • Obmedzte pitie alkoholu (nadmerný príjem alkoholu môže nepriaznivo ovplyvniť zrážanlivosť krvi)
 • Vyberte si fyzické aktivity a šport, pri ktorých je minimálne riziko poranenia
 • Dávajte si pozor na príznaky infekcií

 

Zdroj: www.nhs.uk, www.mayoclinic.com, www.mebmd.com

Ilulstračné foto © sebgross – Fotolia.com

Hľadané výrazy k článku

Značky: , , , , , , , , ,

Mohlo by Vás zaujímať

 • Autizmus je skrátený názov pre skupinu porúch autistického spektra alebo pervazívnych (prenikajúcich) vývinových porúch. Patrí…
  Čítaj ďalej →
 • Ak máte ploché nohy, na chodidle na vnútornej strane je sploštený oblúk, to znamená,…
  Čítaj ďalej →
 • Chrípka je vírusová infekcia, pri ktorej je napadnutá dýchacia sústava (krk, noc a pľúca).Ľudia, ktorí…
  Čítaj ďalej →

Sponzorské články