Čo prezradia nechty o vašom zdraví

Čo prezradia nechty o vašom zdraví

Vaše nechty vám môžu poskytnúť užitočné indície o vašom zdraví. Iná farba alebo textúra nechtov môže byť príznakom ochorenia prebiehajúcom v tele. Prečítajte si 9 príznakov, ktoré vám pomôžu vaše nechty odhaliť:

Bledé nechty

Veľmi bledé nechty môžu byť príznakom vážnejšej choroby, akými sú napríklad:

  • anémia
  • podvýživa
  • ochorenie pečene
  • kongestívne srdcové zlyhanie

Čítajte: 10 potravín pre zdravú pleť

Biele nechty

Ak sú nechty po väčšine bielej farby, môže to znamenať, že máte problémy s pečeňou, ako je napríklad hepatitída.

Žlté nechty

Jednou z najčastejších príčin žltých nechtov sú plesňové infekcie. Keď sa infekcia zhoršuje, môžu sa nechtové lôžka zvinúť, nechty sa môžu zahustiť a rozpadnúť sa. V zriedkavých prípadoch môžu žlté nechty signalizovať závažnejšie ochorenia, ako je napríklad závažné ochorenie štítnej žľazy, ochorenie pľúc, psoriáza či diabetes.

Modrasté nechty

Nechty s modrastým odtieňom môžu znamenať, že do tela sa nedostáva dostatok kyslíka. Môže to znamenať prebiehajúcu infekciu v pľúcach, napríklad zápal pľúc. Taktiež niektoré problémy so srdcom môžu byť spojené s modravými nechtami.

Čítajte: 10 potravín pre zdravé vlasy

Zvlnené nechty

Ak je povrch nechtu zvlnený, alebo je postavený, môže to byť skorou známkou psoriázy alebo zápalovej artritídy. Zafarbenie nechtov je bežné a koža pod nechtom môže mať červeno-hnedú farbu.

Prasknuté a lámavé nechty

Suché a lámavé nechty, ktoré často praskajú a rozdeľujú sa, sú spojené s ochorením štítnej žľazy. Popraskané a rozdeľujúce sa nechty v kombinácii so žltkastým odtieňom sú spájané skôr s hubovou infekciou.

Napuchnutá koža okolo nechtov

Ak koža okolo nechtov je začervenaná a opuchnutá, jedná sa o zápal okraju nechta. Môže to byť dôsledkom lupusu (bakteriálne kožné ochorenie) alebo iného ochorenia spojivového tkaniva. Infekcia môže tiež spôsobiť začervenanie a zápal okraju nechtu.

Tmavé čiary pod nechtami

Tmavé čiary pod nechtami by mali byť vyšetrené čo najskôr. Sú totižto spôsobené melanómom, najnebezpečnejším typom rakoviny kože.

Ohrýzanie nechtov

Ohrýzanie nechtov môže byť len zlozvyk, ale v niektorých prípadoch je to známka trvalej úzkosti, čo by sa malo liečiť. Ohrýzanie nechtov je tiež spájané s obsedantno-kompulzívnou poruchou. Ak nemôžete prestať s ohrýzaním, diskutujte to so svojim lekárom.

Mohlo by vás zaujímať: Ako na suché a popraskané ruky

Foto: FreeDigitalPhotos.net

Hľadané výrazy k článku

Značky: , , , , , , , , , ,

Mohlo by Vás zaujímať

Sponzorské články